وبلاگ نویسان قرآنی پایگاه قرآنی رضوان - پرسش و پاسخ دانشجویان با رهبر انقلاب درباره وظایف دانشجو (قسمت دوم)
پایگاه قرآنی رضوان
هرکس می خواهد ما را بشناسد داستان کربلا را بخواند...

پرسش و پاسخ دانشجویان با رهبر انقلاب درباره وظایف دانشجو (قسمت دوم)http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif لطفاً نظر خود را در مورد آینده فعالیتهاى سیاسى دانشجویان و سمت و سوى این حركات بفرمایید.
http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif من سه، چهار سال قبل از این گفتم كه دانشجویان بایستى سیاسى شوند؛ و بعد هم علیه كسانى كه دانشگاه را از سیاست دور كردند، تعبیر تندى كردم. یك سال بعد از آن، یا همان وقتها، در یك اجتماع دانشجویى گفتم كه اشتباه نكنید؛ من كه مى‏گویم فعّالیت سیاسى، معنایش این نیست كه فعالیت سیاسى حتماً باید علیه دولت، علیه مسؤولان و علیه نظام باشد. بعضى از بدخواهان، فعالیت سیاسى را این‏گونه تعبیر مى‏كنند. فكر مى‏كنند فعّالیت سیاسى، یعنى سیاسیكارى! این، یك نوع سیاسیكارى و یك نوع تقلّب است كه آدم تصوّر كند فعّالیت سیاسى در دانشگاه، فقط با بدگفتن و با فحّاشى كردن و با اهانت كردن به این و آن حاصل مى‏شود؛ نه. فعّالیت سیاسى، براى پیدا شدن قدرت تحلیل در دانشجوست. این دانشجو اگر قدرت تحلیل سیاسى نداشته باشد، فریب مى‏خورد و فریب خوردن دانشجو، درد بزرگى است كه تحمّلش خیلى سخت است. بالاخره اگر دانشجویان بخواهند قدرت تحلیل پیدا كنند، باید فعّالیت سیاسى بكنند؛ باید سیاست را بخوانند، بنویسند، بگویند، مذاكره و مباحثه كنند. تا این كار نشود، دانشجویان توانایى پیدا نمى‏كنند. عقیده من، هنوز هم همین است.
(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشگاه تهران‏ 77/2/22)

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif اولویّتهاى سیاسى، فرهنگى در دانشگاهها و راهكارهاى صحیح حركتهاى دانشجویان مسلمان انقلابى را در رسیدن به آنها بیان فرمایید.
http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif به نظر من، اولویّتهاى سیاسى امروز، نباید موضوعات را مشخّص كند؛ روشها را باید مشخّص كند؛ موضوعات خیلى تفاوتى نمى‏كند. به نظر من، بحثهاى سیاسى دانشجویان خوب است. بحث كنند؛ منتها بحثهاى جستجوگر و كاوشگر، نه بحثهاى فرمایشى. ما مثلاً به بعضى از شخصیتها یا افراد یا مقاماتى كه همه چیز را فرمایشى بیان مى‏كنند، اعتراض مى‏كنیم؛ اما بعد ناگهان مى‏بینم كه فلان دانشجو در یك گردهمایى، اجتماع كوچك یا بزرگ، یك فرمایش صادر مى‏كند! اگر فرمایش بد است، همه جا بد است. بحث دانشجویى باید باز، قابل كشش، قابل انعطاف، قابل كم و زیاد شدن باشد، تا در نتیجه قدرت تحلیل سیاسى دانشجو بالا برود. هدف بحثهاى سیاسى دانشجویى باید همین باشد تا دانشجو بتواند قدرت تحلیل سیاسى پیدا كند. در مورد مسائل فرهنگى هم همین‏طور است. حالا اگر وارد این بحث شویم، خیلى طول مى‏كشد؛ اینها بحثهاى طولانى است.
(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشگاه تهران‏‏ 77/2/22)

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif بهترین شیوه برخورد با منكرات چیست؟
http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif بستگى به این دارد كه چه كسى بخواهد برخورد كند. اگر شما بخواهید برخورد كنید، «زبان» است. شما به غیر از زبان، هیچ تكلیف دیگرى ندارید. نهى از منكر براى مردم، فقط زبانى است. البته براى حكومت، این‏طور نیست. اگر منكر بزرگى باشد، برخورد حكومت احیاناً ممكن است برخورد قانونى و خشن هم باشد؛ لیكن نهى از منكر و امر به معروفى كه در شرع مقدّس اسلام هست، زبان است؛ «انّما هى اللسان»

تعجّب نكنید. من به شما عرض مى‏كنم كه تأثیر امر و نهى زبانى - اگر انجام گیرد - از تأثیر مشت پولادین حكومتها بیشتر است. من چند سال است كه گفته‏ام امر به معروف و نهى از منكر. البته عدّه‏اى این كار را مى‏كنند؛ اما همه نمى‏كنند. همه تجربه نمى‏كنند، مى‏گویند آقا چرا اثر نمى‏كند؛ تجربه كنید. منكرى را كه دیدید، با زبان تذكّر دهید. اصلاً لازم هم نیست زبان گزنده باشد و یا شما براى رفع آن منكر، سخنرانى بكنید. یك كلمه بگویید: آقا! خانم! برادر! این منكر است. شما بگویید، نفر دوم بگوید، نفر سوم بگوید، نفر دهم بگوید، نفر پنجاهم بگوید؛ كى مى‏تواند منكر را ادامه دهد؟

البته به شما بگویم عزیزان من! منكر را باید بشناسید. چیزهایى ممكن است به نظر بعضى منكر بیاید؛ در حالى كه منكر نباشد. باید معروف و منكر را بشناسید. واقعاً باید بدانید این منكر است. بعضى گفته‏اند كه باید احتمال تأثیر وجود داشته باشد. من مى‏گویم احتمال تأثیر همه جا قطعى است؛ مگر در نزد حكومتهاى قلدر، قدرتمندان و سلاطین. آنهایند كه البته حرف حساب به گوششان فرو نمى‏رود و اثر نمى‏كند؛ اما براى مردم چرا. براى مردم، حرف اثر دارد. بنابراین، پاسخ من این شد كه بهترین روش براى شما كه از من سؤال كردید، «زبان» است.
(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشگاه تهران 77/2/22)

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif امام فرمودند دانشجویان باید در مقابل انحرافات، شجاعانه بایستند. اگر ایستادگى دانشجو باعث اصلاح مسؤولان نشد، تكلیف چیست؟
http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif چرا، عاملِ اصلاح خواهد شد. البته ایستادگى دانشجو معنایش این نیست كه مبارزه مسلّحانه كند. انسان به مسؤول باید بگوید، تذكّر بدهد و بخواهد؛ این خواستن باید در روش، برخورد و انتخاب او اثر بگذارد، كه بلاشك اثر مى‏كند؛ ممكن نیست اثر نكند؛ بنده این را به‏صورت یك امر قطعى عرض مى‏كنم. اگر روى این نكته دقّت كنید، خواهید دید امكان ندارد یك مجموعه چیزى را بخواهد و در نظامى مثل نظام ما - كه نظام مردم‏سالارى و انتخاب است - تحقّق پیدا نكند؛ بالاخره تحقّق پیدا خواهد كرد.
(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه شهید بهشتى‏ 82/02/22)

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif اگر اشكالى در سیاستها و عملكردها باشد، آیا باید آن را ابراز كرد؟ چگونه مى‏توان این كار را كرد كه متّهم به مخالفت با فرمایش شما در حمایت از دولت نشویم؟
http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif من البته هیچ‏وقت جلوِ انتقاد را نگرفته‏ام و كسى را منع نكرده‏ام. انتقاد صحیح و دلسوزانه ضررى ندارد؛ اما این انتقاد بایستى به تخریب نینجامد. بعضیها طورى انتقاد مى‏كنند كه تخریب است؛ این مصلحت نیست. كسى كه مسؤولیت سنگینى در كشور بر دوشش هست و از او توقّع داریم كه فلان كار را بكند - اقتصاد را درست كند و... - اگر ما او را تقویت نكنیم؛ اگر یك وقت ضعفى هم پیدا شد، آن را نپوشانیم؛ آیا مى‏توانیم چنین توقّعى داشته باشیم؟ باز هم مى‏توانیم امیدوار باشیم كه آنچه كه ما مى‏خواهیم، انجام خواهد گرفت و آنچه كه وظیفه اوست، انجام مى‏گیرد؟ به نظر من، وظیفه همه است كه به مسؤولان كشور كمك كنند و آنها را یارى نمایند؛ البته تا وقتى كه در خطّ مستقیم اسلام و امام حركت مى‏كنند. اگر كسى از خط مستقیم اسلام و امام منحرف شود - هر كسى باشد - او درخور حمایت نیست. این فرق هم نمى‏كند؛ از بالا تا پایین همه یكسان هستند؛ خود من هم همین‏طور هستم. اگر خداى نكرده من هم از آن خطّ صحیحِ اسلام تخطّى كنم، بر مردم واجب نیست كه از من حمایت یا تبعیت كنند. البته احیاناً یك وقت اشتباه و اختلاف سلیقه‏اى وجود دارد. این اختلاف سلیقه نباید موجب شود كه ما مسؤولان كشور و مسؤولان بخشهاى گوناگون را از حمایت خودمان محروم كنیم؛ نه، باید آنها را حمایت كنیم.

شما هم بدانید عزیزان من! امروز این كشور اقتدارش به همین است كه دولت و ملت به هم وصلند. هیچ جاى دنیا هم این‏گونه نیست. این را كه عرض مى‏كنم، با علم و اطّلاع مى‏گویم؛ یعنى حتّى در كشورهاى دمكراتیك، این حالتى را كه شما در این‏جا مشاهده مى‏كنید - و خوشبختانه نظایر آن در این كشور زیاد است كه یك مسؤول بنشیند و با مردم، صمیمى و خودمانى حرف بزند؛ نه آنها از او احساس وحشت كنند، نه او از آنها احساس وحشت و بیگانگى كند - وجود ندارد. این هم به بركت دین و به بركت اسلام است، والاّ آن حكومتهاى به خیال و به ادّعاى خودشان مردمى - كه بى‏دین و ملحد بودند - حجابهایشان از مردمشان، خیلى خیلى قطورتر از دیگران هم بود! بنابراین، این اتّصال دولت و ملت، به بركت دین و اسلام است. این را نباید از دست داد؛ این چیز خیلى مغتنمى است. این ارتباط بین مسؤولان دولتى و مردم، حمایت اینها از آنها، علاقه و دلسوزى آنها به اینها، چیز بسیار با ارزشى است.
(پاسخهاى رهبر معظم انقلاب اسلامى به پرسشهاى دانشجویان در دانشگاه صنعتى شریف 78/9/1)

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif حدود و خطوط قرمزِ ما در جنبش عدالتخواهى چیست؟ چون گاهى برخى مسؤولان رده پایین در سخنرانیهاى خود، رفتار ما را تخریبى و مغایر با منافع نظام تفسیر مى‏كنند. نظر حضرت‏عالى چیست؟
http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif اى كاش مى‏گفتند عملى كه به عنوان رفتار تخریبى تعریف مى‏شود، چیست، تا بنده بگویم تخریبى است یا نه. بنده نمى‏دانم چطور رفتارى بوده كه آنها آن را تخریبى دانسته‏اند. به هرحال، جنبش عدالتخواهى هنگامى‏كه در جمع دانشجویان و خطاب به آنها گفته مى‏شود، مقصود این است كه این طلب و خواسته و خواهش به عنوان یك خواسته عمده مطرح شود. نباید بگذارید این مطالبه مهم از ذهنها دور شود؛ یعنى بایستى عدالت آن‏چنان از طرف مردم، قشرها و بخصوص جوانان مطالبه شود كه هر مسؤولى - چه بنده و چه هر كس دیگرى كه در جایى مسؤول است - ناچار باشد به مقوله عدالت، ولو برخلاف میلش هم باشد، بپردازد. یك وقت است كه ما مثلاً به وزارت اقتصاد و دارایى مى‏گوییم عدالت را رعایت كن، یا به قوّه قضاییّه مى‏گوییم عدالت را رعایت كن؛ اما یك وقت به جوانان مى‏گوییم شما عدالت را مطالبه كنید. هر كدام معناى خاصّى دارد. مطالبه عدالت به معناى این است كه عدالت، گفتمان غالب در محیطهاى جوان و دانشجویى شود؛ عدالت را مطالبه كنند و آن را از هر مسؤولى بخواهند. اگر غیر از این كارى صورت گیرد، ممكن است درست و یا غلط باشد، كه بنده چون نمى‏دانم، نظرى نمى‏دهم.
(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه شهید بهشتى 82/02/22)

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif برخى از مسؤولان فرهنگى و حتّى روحانیون و افراد موجّه و دلسوز، ما را نصیحت مى‏كنند كه اعتراض به مسائل ضدّعدالت، به نظام و انقلاب ضربه مى‏زند و این كارها تندروى است. در پاسخ به این افراد چه باید گفت؟
http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif باید گفت مطالبه عدالت نه فقط به نظام ضربه نمى‏زند، بلكه نظام را تقویت مى‏كند. البته من نمى‏دانم شما آن را چگونه مطالبه كرده‏اید كه آنها گفته‏اند ضربه مى‏زند. ممكن است روش مطالبه، تند یا خشن یا نامناسب بوده، كه من در این باره قضاوتى ندارم؛ اما اصل مطالبه عدالت، هیچ ضربه‏اى به انقلاب نمى‏زند؛ كاملاً هم در جهت تقویت انقلاب است.
(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه شهید بهشتى‏ 82/02/22)

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif بعضى میگویند اگر چنانچه صدا و سیما را نقد كنیم، بر خلاف رهبرى مطلبى گفته‏ایم چون رهبرى رئیس صدا و سیما را معین میكند! نظر شما چیست؟
http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif اگر واقعاً ملاك این باشد، كه آدم باید به هیچ‏كس اعتراض نكند؛ چون رئیس قوه‏ى قضائیه را هم رهبرى انتخاب میكند، رئیس جمهور هم بعد از انتخابات، تنفیذ رهبرى دارد؛ میگوید نصب كردم. پس باید به هیچ‏كس اعتراض نكرد. نه آقا، اولاً صدا و سیما را رهبرى اداره نمیكند؛ این معلوم باشد. صدا و سیما را رئیس صدا و سیما اداره میكند. و رهبرى هم در موارد زیادى اعتراضهائى دارد. همین اعتراضهائى كه شما دارید، بعضى‏هایش یا خیلى‏هایش، اعتراضهاى ما هم هست. احتمالاً اعتراضهاى دیگرى هم هست كه چون براى من از جوانب مختلف گزارش مى‏آورند - با اینكه خود من ممكن است به قدر شما تماشاچى تلویزیون یا گوش‏كننده‏ى رادیو نباشم - اطلاعاتم زیاد است. از وضع صدا و سیما اعتراضهائى هم میكنیم، اشكالاتى هم میكنیم، گاهى با آنها دعوا هم میكنیم. بالاخره آنها هم یك ضرورتهائى دارند و جواب میدهند؛ گاهى جوابشان درست است، گاهى هم نادرست است. به هر حال اعتراض هست و انتقاد شما از صدا و سیما مطلقاً به رهبرى منتقل نمیشود. شما حق دارید انتقاد كنید؛ هیچ اشكالى ندارد.
(دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب 87/7/7)

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_1.gif آیا در مواردی كه شائبه‌ای در سطح جامعه به وجود آمده و نحوه عملكرد دستگاه قضا یا هر نهاد دیگری، غیرشفاف و یا خدای نكرده سوال‌برانگیز به نظر می‌رسد طرح پرسش و درخواست پاسخگویی نمی‌تواند به حركت عدالت‌خواهانه نظام كمك كند؟
http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif یك سؤال این بود كه آیا جریان دانشجوئى میتواند آنجائى كه ایرادى به نظرش مى‌آید، سؤال كند؟ پاسخ این است كه بله، باید سؤال كنید. ایرادى ندارد كه سؤال كنید؛ به شرط اینكه همان طور كه خود این برادر هم گفت، قضاوت نكنید؛ اما سؤال كنید. بهترین روش سؤال و پاسخ هم این است كه مسئولین بیایند توى مجموعه‌هاى دانشجوئى. من همین جا از مسئولین درخواست میكنم كه دیدارهاى دانشجوئى‌شان را زیاد كنند. امروز بهترین قشرهاى كشور اینهایند؛ هم جوانند، هم باسوادند، هم تحصیلكرده‌اند، داراى فهمند، داراى انگیزه‌اند؛ مسئولین بروند شركت كنند. این سؤالات مطرح بشود، احتمالاً پاسخهاى قانع كننده‌اى هم خواهید شنید. كمااینكه خود من در برخورد با بعضى از مسئولین، احیاناً بعضى از همین سؤالهاى شما یا سؤالاتى از این قبیل را از آنها دارم. خوب، یك جوابى میدهند، انسان احیاناً قانع میشود؛ ممكن هم هست جواب قانع كننده‌اى نداشته باشند. به هر حال طرح سؤال، خوب است. مراقبت كنید طرح سؤال را مخلوط نكنید و اشتباه گرفته نشود با معارضه. آن چیزى كه من قبلها هم گفته‌ام، بارها هم گفته‌ام، الان هم میگویم، این است كه جریان دانشجوئى یا جنبش دانشجوئى یا هر چیز دیگر كه اسمش هست، تصور نكند كه وظیفه‌اش این است كه با دستگاه متولى امر و متصدى اداره‌ى كشور معارضه كند؛ نه، این خطاست؛ چه لزومى دارد؟ معارضه كردن كه كارِ همیشه درستى نیست؛ ممكن است یك جا درست باشد، یك جا درست نباشد. مهم این است كه شما حرفتان را مطرح كنید، استدلالتان را مطرح كنید، پاسخ قانع كننده‌اى بخواهید؛ مسئولین هم باید پاسخ بدهند.
(بیانات در دیدار دانشجویان در یازدهمین روزماه رمضان 89/6/1)

اخبار khamenei.ir

آنلاین ببینید : سرنوشت تئوری های غربی

آنلاین گوش کنید : مداحی میثم مطیعی فاطمیه 91 در بیت رهبری

تازه ترین ها
پیوند های روزانه
حمایت از رضوان
برای تبلیغات خود با pqrezvan@gmail.com تماس بگیرید

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic