وبلاگ نویسان قرآنی پایگاه قرآنی رضوان - بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در دیدار دانش‏آموزان و دانشجویان بسیجى‏‏
پایگاه قرآنی رضوان
هرکس می خواهد ما را بشناسد داستان کربلا را بخواند...

9/8/1386نسخه قابل چاپ

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در دیدار دانش‏آموزان و دانشجویان بسیجى‏‏

 

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحیم‏

 

به همه‏ى شما جوانان عزیز خوشامد عرض میكنم و امیدوارم دلهاى پاك و نورانى و روشن شما كه محل جلوه‏ى حقایق الطاف پروردگار متعال است، راهنماى شما باشد در همه‏ى دوران طولانى عمر بابركت شما ان‏شاءاللَّه در آینده.

دیدار امروز ما با شما جوانان، فرزندان عزیزم؛ دانش‏آموزان و دانشجویان به مناسبت روز بسیار مهم سیزدهم آبان است. سیزده آبان در واقع روز جوانان است؛ جوانان دانش‏آموز و دانشجو.

اگر چه اولین خاطره‏اى كه از این روز در ذهن تاریخى ملت ما ثبت شده است، سیزده آبان 1343، یعنى سالها قبل از تولد شماهاست. روزى كه مزدوران امریكا كه متأسفانه سالها بر این كشور فرمانروائى میكردند، امام بزرگوار ما را به خاطر مبارزه‏ى با قانون امریكائى كاپیتولاسیون در قم دستگیر كردند و از كشور تبعید كردند، لكن در مقابل این حادثه، سالها بعد از آن، نوبت جوانان فرا رسید كه در ظرف تاریخى خود حوادث مهمى را در این روز ثبت كنند؛ و كردند.

یك حادثه‏ى تلخ دیگر، سیزده آبان در سال 1357 بود كه دانش‏آموزان ما به وسیله‏ى همان مزدوران مسلط امریكائى در كشور ما، جان باختند؛ قتل عام شدند. این دومین ضربه‏اى بود كه امریكا به وسیله‏ى ایادى خود بر ملت و كشور ما وارد كرد. لكن بعد از این، سومین خاطره پیش آمد، كه سیزده آبان سال بعد است؛ یعنى سال 1358. این دفعه سیلى جوانان ایرانى به امریكا بود.

الان سالهاست كه امریكائیها در تبلیغات خودشان این حادثه‏ى سوم را به عنوان تعرض ایرانى مطرح میكنند و روى آن جنجال میكنند، لكن دو حادثه‏ى قبل را فراموش میكنند و از تاریخ حذف میكنند. از اینجور خیانتها در تاریخ زیاد شده است، لكن حقیقت همین است كه حادثه‏ى تصرف سفارت امریكا كه مركز جاسوسى امریكا بود، در واقع سیلى سخت جوانان ایرانى بود به آن دولت و قدرت زورگو و مداخله‏گرى كه سالهاى متمادى كشور ما و ملت ما و منابع ما را در مشت خود میفشرد.

ماجراى ملتها و قدرتها در طول تاریخ همین است. نگاه به تاریخ باید ما را از سرنوشت عمومى ملتها و آحاد بشرى آگاه كند؛ درس است، راه را نشان میدهد. این سرنوشت ملتهاست. سرگذشت تاریخ عمومى ملتهاست. ملتى كه در روابط ظالمانه‏ى سیاسى جهان تحت ستم قرار گرفته است، یا میسوزد و میسازد؛ تحمل میكند، یا درصدد پاسخ برمى‏آید. از این دو حال خارج نیست. سرنوشت ملتها را این انتخاب تعیین میكند. روى این نكته شما جوانها خیلى باید تأمل و فكر كنید. این، راه را به ما نشان میدهد. روابط ظالمانه میان قدرتهاى سلطه‏گر و ملتها و كشورهاى زیر سلطه، مسئله‏ى امروز و دیروز نیست؛ مال همیشه‏ى تاریخ است.

بعضى از قدرتها با یال و كوپال خود، با توانائیهاى مالى و نظامى خود، به خود حق میدهند به ملتهاى دیگر ستم كنند، ظلم كنند، وارد بشوند، بكُشند، لگدمال كنند، ببرند، غارت كنند؛ این میشود روابط ظالمانه. این میشود همان چیزى كه ما اسم آن را گذاشته‏ایم نظام سلطه. نظام سلطه یعنى یك طرف سلطه‏گر، یك طرف سلطه‏پذیر.

این ملت زیر سلطه چه تصمیمى خواهد گرفت؟ چگونه عمل خواهد كرد؟ سرنوشت او را پاسخ به این سئوال مشخص میكند. یا راه اول را انتخاب میكند، میگوید میسوزم و میسازم، كه خوب، معلوم است كه سرنوشت چنین ملتى كه سوختن و ساختن، تحمل‏كردن، دم برنیاوردن و تن به زندگى خفت‏بار و همین دوسه‏روز زندگى كردن را برمیگزیند، چه است. سرنوشت او زیر سلطه ماندن است. اگر میخواهید مثال واضحى براى چنین ملتهائى پیدا كنید، به امت اسلام در طول این دو قرن اخیر نگاه كنید.

كشورهاى اسلامى در این دو قرن اخیر، این راه را انتخاب كردند؛ راه سوختن و ساختن را؛ راه دم برنیاوردن را. در این شرایط كى‏ مقصر است؟ روشنفكران مقصرند، علماى دین مقصرند، جوانان مورد نیاز و مورد امید آن جامعه مقصرند. سرنوشت این ملتها این میشود كه شد. با آن میراث فرهنگى غنى، با آن سابقه‏ى درخشان سیاسى، كارشان به آنجا برسد كه تمام كشورهاى اسلامى تقریباً زیر سلطه‏ى استعمار بودند در این یكى دو قرن اخیر؛ یا استعمار صریح و علنى، مثل خیلى از كشورهاى عربى و غیره، یا استعمار غیرمستقیم - به اصطلاح استعمار نوین - مثل كشور ما در دوره‏ى نظام طاغوت. نتیجه‏ى انتخاب راه اول همین است؛ از لحاظ علمى عقب میمانند، از لحاظ افتخارات بین‏المللى عقب میمانند، از لحاظ وضع زندگى روزبه‏روز رو به فقرِ بیشتر میروند، منابع انسانى‏شان معطل میماند، منابع طبیعى‏شان به غارت میرود؛ این میشود نتیجه؛ ویرانى كشورها. در مقابل، آن قدرتهاى سلطه‏گر با تغذیه‏ى از منابع اینها، خودشان را روز به روز قوى‏تر میكنند و مسلطتر میشوند و زور بیشترى وارد میكنند.

اما راه دوم، سرنوشت ملت را عوض میكند: «انّ اللَّه لا یغیّر ما بقوم حتّى یغیّروا ما بانفسهم». انتخاب با خود ملت است. اگر در میان یك ملتى كه اینجور زیر ستم است، انسانهاى بزرگى پیدا شدند، آزادگانى پیدا شدند، علماى برجسته‏ى با شجاعت وارد میدان شدند، آحاد مردم حاضر شدند از لذتهاى زودگذر و راحتهاى حقیر روزمره‏ى زندگى صرفنظر كنند و مجاهدت كنند و دل به شهادت بدهند، میتوانند خودشان را از این ذلتِ زیر سلطه بودن خارج كنند. این انتخابى بود كه ملت ایران با انقلاب اسلامى كرد.

نقش اول متعلق به امام و امت است. پاسخ مثبت امام بزرگوار ما - این شخصیت بى‏نظیر و فراموش‏نشدنى تاریخ كشور ما - و پاسخ امت به امام در این حركت، ورق را برگرداند؛ سیلى را خورده بودیم، متقابلاً سیلى زدیم. انقلاب اسلامى سیلى بزرگ ملت ایران به دست‏اندازیها و تجاوزها و زورگوئیها و تحقیرها و سلطه‏طلبى ظالمانه‏ى امریكا و قدرت استكبارى در طول سالهاى متمادى بود. یك مظهرش البته سیزده آبان سال 58 است كه این مخصوص جوانهاست. همه‏ى ملت ایران در دوران انقلاب نقش ایفا كردند؛ زنان نقش برجسته ایفا كردند، مردان نقش برجسته ایفا كردند، قشرهاى مختلف همه وارد میدان شدند؛ این حادثه‏ى بزرگ اتفاق افتاد.

معلوم است كه قدرت سلطه‏گر به‏آسانى و بزودى تسلیم نمیشود و عقب نمى‏نشیند. این مبارزه باید استمرار پیدا كند تا یك ملت بتواند جایگاه خود را مستحكم كند؛ شما امروز در حال ادامه‏ى این مبارزه‏اید. این مبارزه همیشه در میدان جنگ نیست؛ اما همیشه در میدان ظرفیتهاى انسانى است؛ همیشه در میدان اراده‏هاست. اراده‏ى ملت وقتى بر ادامه‏ى راه استقلال و عزت باشد، پیش خواهد رفت؛ این اتفاقى است كه در ایران افتاد. جوانان عزیز! شما وارث یك واقعیت پرشكوه در این كشورید.

كشور ما یك روز نقطه‏ى حساس و اساسى تمركز سلطه‏ى استكبارى در این منطقه بود. زمامداران خائن، خاندان منحوس پهلوى، رجال خودباخته و رشوه‏بگیر، روشنفكران ساكت، علماى بى‏تفاوت، مجموعاً همه دست به دست هم داده بودند و ملت را مثل یك آب راكد درآورده بودند. سلطه‏گران هم هر كار میخواستند، با این ملت میكردند، كه یكى از نمونه‏هایش همان كاپیتولاسیون بود كه اشاره كردم. در مجلس ایران قانون گذراندند كه دولت ایران و دستگاه قضایى ایران نسبت به مجرم و جنایتكار امریكائى در ایران حق تعقیب ندارد. امام آن روز فریاد كشید؛ امام آن روز براى مردم حقیقت مطلب را روشن كرد. اگر یك نظامى سطحِ پائین امریكائى - یك گروهبان امریكائى، یك آشپز امریكائى - به بزرگترین مقامات علمى، دینى، سیاسى كشور ما اهانت میكرد، مردم حق نداشتند او را محاكمه كنند! اتفاقى كه در كشورهائى كه امریكائیها در آنجا ظلم میكنند، الان دارد اتفاق مى‏افتد. شما ببینید همین شركت امریكائى «بِلَك واتر» در بغداد، مردم بى گناه را به رگبار میبندد، كسى جرئت ندارد اینها را محاكمه كند و بگوید چرا كردید. اینها یك چنین وضعیتى را در ایران طلب و دنبال میكردند. بر ملتى وقتى مسلط شدند، به هیچ چیز آن ملت رحم نمیكنند. ملت باید به خود بیاید، هوشیار باشد، راه خود را پیدا كند؛ و ملت ایران پیدا كرد.

البته ما هزینه‏هاى زیادى دادیم. جنگ هشت ساله یكى از هزینه‏هائى بود كه ملت ایران داد؛ اما در مقابل استقلال خود را گرفت؛ عزت خود را گرفت. امروز ملت ایران و جوانان ایران در دنیاى اسلام و در بسیارى از كشورهاى دیگر براى ملتها و براى روشنفكران الهام‏بخشند. امروز احترام ایران و اعتبار ایران در دانشگاههاى سراسر دنیاى اسلام از همه‏ى كشورها بیشتر است. به خاطر همین اراده‏اى كه ملت ایران از خود نشان داد و سرنوشت خودش را عوض كرد.

این راه باید ادامه پیدا كند؛ امید به شما جوانهاست. خودتان را آماده كنید. مسئله فقط مسئله‏ى جنگ نظامى نیست كه بگوئیم خودتان را آماده‏ى جنگ نظامى كنید؛ نه، اگر یك روزى اتفاق نظامى هم در این كشور بیفتد، این میلیونها جوان ایرانى، این پسران، این دختران، این مادران و فرزندان، امتحان خوبى داده‏اند؛ در گذشته نشان داده‏اند كه چه میكنند، در آینده هم همین خواهد بود؛ لكن مسئله منحصر به این نمیشود. راه علم، راه تقویت اراده، راه خلاقیت و سازندگى، راه رشد و تكامل را جوان ایرانى باید بپیماید. هر مقدار ما از معارف اسلامى فاصله بگیریم، از مجاهدت و تلاش و تكاپو دست برداریم، ضرر خواهیم كرد و به همین نسبت در این نبرد تاریخى مرگ و زندگى، عقب خواهیم رفت؛ ضربه خواهیم خورد.

ملت ایران باید هم در میدان علم بایستد، هم در میدان فعالیت اقتصادى تلاش كند، هم این وحدت و یگانگى و یكدلى میان ملت و دولت را تقویت كند، هم هسته‏هاى معرفت و آگاهى و توانائى فكرى و روحى را در مجموعه‏ى ملت، بخصوص در میان جوانان باید تقویت كند.

در دانشگاههاى ما، این هسته‏هاى علم و معرفت و سیاست، انجمنهاى گوناگون - انجمنهاى اسلامى، جامعه‏ى اسلامى، جنبش عدالتخواهى، بسیج دانشجوئى، دهها مجموعه‏ى جوان - كه با نامهاى گوناگون در دانشگاهها، در دبیرستانها مشغول فعالیتند، هر كدام از اینها یك برگ زرین برنده‏اى هستند از تلاش ملت ایران؛ اینها را باید تقویت كنیم. این میشود بسیج یك ملت. بدخواهان این ملت، بسیج را بد معنا میكنند؛ بسیج یعنى این.

بسیج یعنى اینكه هر جوانى بداند و بفهمد كه باید كشورش مستقل و آزاد و آباد باشد و بخواهد در این راه تلاش كند و نقش بر عهده بگیرد؛ مسئولیت بر عهده بگیرد. این میشود بسیج. نام بسیج، نام مقدسى است. بسیج عمومى یك ملت یعنى آمادگى و هوشیارى دائمى یك ملت، بخصوص جوانهائى كه در راه تحصیل علمند؛ دانش‏آموزى و دانشجوئى. مسئولان كشور هم همینجور؛ همه باید به این معنا، بسیجى باشند. اینكه شد، ملت میشود آسیب‏ناپذیر. روزبه‏روز ملت رشد پیدا میكند و این در كشور ما اتفاق افتاده است؛ لذا روزبه‏روز كشور ما رشد كرده است.

شما جوانهاى عزیز بدانید وضعیت امروز كشور از لحاظ سیاسى، از لحاظ علمى، از لحاظ اقتصادى، از لحاظ رشد انگیزه‏هاى انقلابى و اسلامى، از لحاظ آگاهى و روشن‏بینى جوانان با بیست سال پیش، خیلى تفاوت كرده؛ ما خیلى جلو رفته‏ایم. آنچه كه جلو چشم است و محسوس و قابل اندازه‏گیرى است، پیشرفتهاى علمى ماست كه یك نمونه‏اش همین مسئله‏ى هسته‏اى است و نمونه‏هاى فراوان دیگرى هم دارد. با این پیشرفت، دشمنان ما البته مخالفند.

امروز مسئله‏ى عمده‏ى سیاست خارجى كشورى مثل امریكا شده است مسئله‏ى هسته‏اى ایران؛ چرا؟ براى خاطر اینكه این، نشانه‏ى پیشرفت ملتى است كه آنها نمیخواهند پیشرفت كند؛ نمیخواهند قدرت پیدا كند؛ نمیخواهند قدرت علمى پیدا كند؛ نمیخواهند قدرت روحى و اعتماد به نفس پیدا كند، تا بتوانند تسلط را برگردانند. به این جهت، مخالفت میكنند.

امروز تبلیغ عمده‏ى امریكا و رجال سیاسى این كشور در رسانه‏هایشان، كه از همه‏جا دستشان كوتاه شده، این است كه چسبیده‏اند به این قضیه كه ایرانیها دارند سربازان ما رادر عراق میكُشند؛ دروغ محض! آنها زیر سئوال رفته‏اند؛ امروز دولت و نظام حاكم بر امریكا به خاطر رفتار احمقانه و ابلهانه و ظالمانه‏اى كه در عراق در پیش گرفته‏اند، از سوى ملت خود زیر سئوال است؛ میگویند: جوانهاى ما را میفرستید عراق میكُشید. باید به مردم خودشان جواب بدهند. جوابشان این است؛ میگویند: نه، ما نمیكُشیم اینها را، ایرانیها میكُشند! دروغ محض! دست خود آنها به خون جوانانشان و سربازانشان آغشته است. آنها در عراق چه میكنند. آنها از هزاران كیلومتر فاصله، سربازشان را فرستاده‏اند به عراق براى چى؟! میجنگند براى چى؟! امروز اصلى‏ترین عامل ناامنى در منطقه‏ى خاورمیانه، حضور امریكائیها و دخالت امریكائیهاست. آنها هم در عراق، هم در لبنان، هم در فلسطین مایه‏ى ناامنى‏اند؛ مایه‏ى بى‏ثباتى‏اند. این را امروز دنیا میفهمد. خوشبختانه ملتها بیدار شده‏اند. شماببینید در هر نقطه‏اى از نقاط دنیا كه رئیس‏جمهور امریكا و دولتمردان امریكا به نحوى در آنجا حضور پیدا میكنند، ملتها عكس‏العمل نشان میدهند، پرچم امریكا را میسوزانند؛ آدمك بوش را میسوزانند. انزوا یعنى این.

امروز امریكا قدرتش، هیمنه‏اش، ابهت ابرقدرتى‏اش در چشم ملتها ریخته و ملتها بیدار شده‏اند؛ جرئت و جسارت پیدا كرده‏اند. و عامل اصلى شما هستید؛ شما ملت ایران، شما جوانها، كه قیام كردید، ایستادید، انقلاب كردید، حرف حقى را زدید، پاى آن حرف ایستادید. «انّ الّذین قالوا ربّنا اللَّه ثمّ استقاموا»؛ استقامت كردید. نتیجه این است كه خداى متعال رحمت و بركتش را بر شما نازل میكند؛ «تتنزّل علیهم الملائكة الّا تخافوا و لاتحزنوا». خوف از دشمن در دل جوانان ایرانى نیست. جوانان ما از دشمن نمیترسند. حزن و اندوه بر اینكه زیر سلطه‏ى دشمنند، در دل آنها نیست. «الّا تخافوا و لاتحزنوا»؛ خوف نداشته باشید، حزن و اندوه نداشته باشید. این پیام ملائكه‏ى الهى و فرشتگان الهى به شماست.

و من عرض میكنم جوانان عزیز! این راه را ادامه بدهید. آینده‏ى كشور روشن است، افقها بسیار تابان است؛ اما به اراده‏ى شما بستگى دارد، به فعالیت شما، به كار شما، به پرداختن شما به خودسازى؛ خودسازى علمى، خودسازى دینى، پاك نگه داشتن دامان روح و دل نورانى - كه خدا به شما داده است - در همه‏ى میدانها؛ فعالیت، تلاش، سرزندگى؛ این عاملى است كه كشور شما را به اوج قدرت و عزت ان‏شاءاللَّه خواهد رساند.

امیدوارم ارواح مطهر شهیدان و روح مقدس امام بزرگوار همیشه حامى شما باشد و قلب مقدس ولى‏عصر (ارواحنا فداه) از شما راضى باشد و ان‏شاءاللَّه آن روز درخشان و آینده‏ى زیبا را همه‏ى شما ببینید.

 

والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته

منبع : http://farsi.khamenei.ir

اخبار khamenei.ir

آنلاین ببینید : سرنوشت تئوری های غربی

آنلاین گوش کنید : مداحی میثم مطیعی فاطمیه 91 در بیت رهبری

تازه ترین ها
پیوند های روزانه
حمایت از رضوان
برای تبلیغات خود با pqrezvan@gmail.com تماس بگیرید

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic