وبلاگ نویسان قرآنی پایگاه قرآنی رضوان - ‏بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در دیدار دانشجویان و نخبگان سراسر كشور
پایگاه قرآنی رضوان
هرکس می خواهد ما را بشناسد داستان کربلا را بخواند...

پیوندهای مرتبط خبر خبر عکس عکس صوت صوت
3/7/1384نسخه قابل چاپ


بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در دیدار دانشجویان و نخبگان سراسر كشور

 

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحیم‏

 

جلسه تمام است و كامل هم هست؛ اصلاً جلسه براى همین بود كه شماها این‏جا بیایید و شما بگویید. البته من هم حرفهاى زیادى دارم؛ هم خطاب به شما كه نخبگان ما هستید، هم خطاب به همه‏ى اهل علم - دانشجو، استاد، دانشگاهى و حوزه‏یى - و هم خطاب به همه‏ى جوانهاى كشور؛ منتها چون وقت نیست، من عجله‏یى ندارم كه آنچه را كه در ذهنم هست، حتماً در این جلسه بگویم. بعداً وقت خواهد بود و ما ان‏شاءاللَّه جلسات دیگرى با جوانان و دانشجویان و نخبگان دیگرى خواهیم داشت و من آن‏جا هرچه لازم بدانم، عرض خواهم كرد؛ لیكن چند جمله‏ى كوتاه را بگویم.

اولاً علت این‏كه ما هر سال چنین جلسه‏یى را تشكیل مى‏دهیم، این است كه این جلسه نماد «ما مى‏توانیم» است. توجه داشته باشید كه ده‏ها سال در این كشور، حساب شده و به نشان، كار كردند براى این‏كه ثابت كنند ایرانى نمى‏تواند. ما مى‏خواهیم نشان دهیم كه ایرانى مى‏تواند. انقلاب یكى از بزرگترین همت‏هایش به این گماشته شده بود كه هم به دنیا بگوید، هم به خود ملت ایران بگوید كه ما مى‏توانیم. و من به شما بگویم؛ انقلاب در این زمینه موفق شده است. خودباورى در كشور ما بیدار شده است.

مواردى را كه بعضى از شما عزیزان از پیشرفت‏هاى علمى ما گفتید، بخش كوچكى از پیشرفت‏هاى علمى و تحقیقاتى و فناورى ما در كشور است؛ چیزهاى بیشترى با دامنه‏هاى گسترده‏تر بتدریج بروز خواهد كرد و الان در جریان است و وجود دارد. این جلسه نماد «ما مى‏توانیم» است.

نخبگان كشور فقط شماها نیستید؛ اما شما گلچینى از این دسته‏ى باارزش كشور ما و جوانهاى ما هستید. این به همه نشان مى‏دهد كه در میان جوانان ما افرادى هستند كه مى‏توانند در مسابقات جهانى و در عرصه‏هاى وسیع مسابقاتى در داخل كشور رتبه‏هاى برجسته‏یى را بیاورند و اینها استعدادهاى درخشان هستند و از این استعدادهاى درخشان ما در كشور زیاد داریم و با تكیه‏ى به اینها ملت ایران و كشور عزیز ما خودش را خواهد ساخت و پیش خواهد برد و دره‏ى ژرفى را كه بین ما و قله‏ى علم در دنیا به‏وجود آوردند، بتدریج پُر خواهد كرد.

نكته‏ى دوم این است كه من با كار نمایشى و - به قول شماها - ویترینى به‏هیچ‏وجه موافق نیستم. البته نمایش شأنى دارد؛ ویترین جایى دارد؛ نمى‏شود اهمیت و ارزش نمایش و ویترین و نمایشگاه را انكار كرد؛ اما منحصر شدن در این، خسران دنیا و آخرت را در پى خواهد داشت.

ما دنبال كاریم. حرفهایى كه شما امروز بر زبان آوردید - مسأله‏ى اهمیت دادن به علم، اهمیت دادن به تحقیق، اهمیت دادن به فناورى، پرداختن به نخبگان؛ این‏كه ما وقتى یك نخبه را دلگرم كردیم، هر جاى دنیا هم برود، متعلق به كشور خواهد بود، و مطالب فراوانى كه شما گفتید و من خلاصه‏یى از آن را یادداشت كردم - حرفهاى من است؛ اینها حرفهایى است كه از ده سال پیش، دوازده سال پیش من دارم مى‏گویم. من امروز نگاه مى‏كنم، مى‏بینم شما بدون این‏كه بدانید یا یادتان باشد كه این حرفها یك روز از سوى مسؤولان نظام گفته شده، خودتان دارید این حرفها را مى‏زنید و حرف دل شماست؛ این پیشرفت است؛ این همان چیزى است كه ما مى‏خواستیم و به كورى چشم دشمنانى كه نمى‏خواستند، شده است.

امروز جوانهاى ما میل به تحقیق دارند. گله‏ى شما به عنوان یك جوان این است كه این‏جا مى‏آیید و مى‏گویید بودجه‏ى تحقیقاتى ما 7/0 درصد است - كه البته ظاهراً بیشتر است؛ آمارى كه برادرمان گفتند، این‏قدر نیست؛ حدود همان 5/1 درصدى است كه گفتند؛ البته الان دقیق یادم نیست، اما از آن مقدارى كه گفته شده، بیشتر است؛ هرچند اینها باید عملیاتى و داده شود - یا شما بیایید پیش من شكوه كنید از این‏كه بودجه‏ى تحقیقات نمى‏دهند یا پاى صبر تحقیقات نمى‏نشینند. نهایت آرزوى ما این بوده كه این احساس در شما به‏وجود بیاید و شما دنبالش باشید.

البته ما وظیفه داریم قدم بعدى را برداریم. قدم بعدى این است كه این كارها یكایك عملیاتى و اجرایى شود. این، قدم بعدىِ زمانى نیست؛ قدم بعدىِ رتبى است؛ یعنى بعد از آن‏كه این فكر مطرح مى‏شود، بلافاصله باید اجرایى هم بشود.

البته من اینها را یادداشت كردم و از دفتر و دوستانى كه این‏جا حضور دارند، مى‏خواهم آنچه را كه شماها گفتید، استحصال و فهرست كنند. آقاى وزیر علوم و بعضى از مسؤولان دیگر هم این‏جا هستند؛ به اطلاع دیگران هم كه دست‏اندركار و مسؤول هستند، خواهد رسید و ان‏شاءاللَّه اینها دنبال خواهد شد.

نكته‏ى سوم در مورد بنیاد نخبگان است كه من سال گذشته در همین جلسه آن را مطرح كردم؛ این‏كه ما بنیادى براى بررسى و حل مشكلاتى كه شما گفتید، به‏وجود بیاوریم. اساسنامه‏ى بنیاد تصویب شد و آن را پیش ما آوردند. البته به نظر ما اساسنامه نواقصى دارد كه حتماً باید برطرف شود و ان‏شاءاللَّه برطرف خواهد شد. اهتمامى كه خوشبختانه من مى‏بینم امروز مسؤولان دولتى، از شخص رئیس‏جمهور گرفته تا دیگران، به عملیاتى كردن و اجرایى كردن طرحها و برنامه‏ها دارند، این امید را در من به‏وجود مى‏آورد كه ان‏شاءاللَّه همه‏ى دغدغه‏هایى كه در زمینه‏ى پیگیرى كار نخبگان در ذهن ما هست، از بین برود.

البته این كار، تدریجى خواهد بود. همان‏طور كه شما مى‏گویید یك كار تحقیقاتىِ چهار ساله اگر چهار سال و نیمه شد، نباید بگویند چرا؛ این‏گونه كارها هم كارهایى است كه با مانع و مشكلات گوناگونى مواجه است. آنچه ما وظیفه داریم، این است كه این را دنبال كنیم؛ رها نكنیم تا ان‏شاءاللَّه تحقق پیدا كند. ممكن است قدرى دیر یا زود بشود، لیكن خواهد شد. این، نیت مسؤولان كشور است. این، همت ملى است كه امروز در كشور ما وجود دارد.

من مكرر گفتم، الان هم دارم به شما جوانهاى عزیز مى‏گویم؛ سند چشم‏انداز یك انشاى مدرسه‏یى نبوده كه كسى بنشیند بنویسد؛ یك آرزوى محض و آرزوى خام هم نبوده؛ اینها چیزهایى است كه با ملاحظه و محاسبه‏ى همه‏ى جهات روى كاغذ آمده و معنایش این است كه این شدنى است. این‏كه ما گفتیم در ظرف بیست سال باید رتبه‏ى بالا را در منطقه، در علم و در اقتصاد داشته باشیم، با محاسبه‏ى همه‏ى جوانب قضیه نوشته و تنظیم شده؛ و این شدنى است.

البته همه‏ى كارهاى شدنى، رفتن، دنبال كردن، همت گماشتن و انجام دادن مى‏خواهد. شكى نیست كه اگر بنشینیم تماشا كنیم، هیچ كارى نخواهد شد. با دنبال‏گیرى، كار شدنى است. ان‏شاءاللَّه پیگیرى خواهیم كرد و به توفیق الهى و به حول و قوه‏ى الهى خواهد شد. البته ما آن روزها را على‏القاعده نمى‏بینیم، اما شماها مى‏بینید؛ مال شماهاست، آینده‏ى شماست.

من در یكى از جلسات دانشجوها گفتم شما فكر این را بكنید كه پنجاه سال دیگر كشور شما باید جایى باشد كه هر كس به یك پیشرفت علمى احتیاج دارد، ناگزیر باشد زبان فارسى یاد بگیرد؛ یعنى كشور شما آن‏قدر اثر علمى و تحقیقاتى تولید كند كه همین‏طور كه امروز زبان انگلیسى عمدتاً به بركت پیشرفت فناورى امریكا و بعضى از كشورهاى دیگر در دنیا رایج شده، شما بتوانید زبان فارسى را به تبع رشد علمى‏تان در دنیا رایج كنید. شما باید بتوانید در قله قرار بگیرید؛ این شدنى است و اگر همت بگماریم، قطعى است.

البته عزیزان من! پسرهاى جوان! دخترهاى جوان! بدانید ایمان همراه با عمل صالح مهمترین پشتوانه براى پیشرفت در این میدان است. ایمان پاك، روشن، شفاف، مستدل و منطقى - كه مواد آن خوشبختانه در معارف اسلامى فراوان است - همراه با عمل مى‏تواند به شما كمك كند. صِرف ایمان كار را پیش نمى‏برد. ایمانى كه به دنبال خودش عمل داشته باشد، پایبندى داشته باشد، تقید داشته باشد، لاابالیگرى و ولنگارى از آن دور باشد، مى‏تواند هم به دنیاى شما كمك كند، هم به آینده‏ى كشورتان كمك كند. به این بپردازید؛ كما این‏كه من در اظهارات شماها هم دیدم.

جلسه‏ى بسیار خوبى بود. این دو ساعتى كه شما براى ما صحبت كردید، براى من مغتنم بود و من خوشحالم كه حرفهاى شما را شنیدم. البته حرف زدن شما فواید دیگرى هم دارد؛ فقط این نمادى كه من گفتم، نیست. این هم كه جوان ایرانى این همت را بكند كه بیاید در یك تریبون ملى - این‏جا تریبون ملى است؛ هرچه شما مى‏گویید، همه‏ى ملت ایران آن را مى‏شنوند - یافته‏هاى خودش را بیان كند و این اعتماد به نفس را داشته باشد، یكى از سرمایه‏هاى بزرگى است كه براى كشورمان لازم داریم. من از این اعتمادبه‏نفس‏ها خیلى خوشم مى‏آید.

دوستمان گفتند كه این حرفها نباید این‏جا گفته مى‏شد؛ نه، هیچ اشكالى ندارد. عمده این است كه شما بیایید این‏جا بایستید و آنچه را كه به نظرتان مى‏رسد، بگویید؛ این براى من مهم است. ممكن است حرفى كه شما مى‏زنید، خیلى پخته هم نباشد؛ پیشنهادى كه شما مى‏كنید، خیلى هم نو نباشد؛ ایرادى ندارد. آنچه براى ما مهم است، این است كه شما با اعتمادبه‏نفس بیایید این‏جا بایستید - دخترتان، پسرتان - و حرفتان را با قدرت و با اتكاءبه‏نفس بزنید و این حرف در سطح كشور پخش شود؛ این براى ما ارزش دارد. ان‏شاءاللَّه موفق باشید.

اخبار khamenei.ir

آنلاین ببینید : سرنوشت تئوری های غربی

آنلاین گوش کنید : مداحی میثم مطیعی فاطمیه 91 در بیت رهبری

تازه ترین ها
پیوند های روزانه
حمایت از رضوان
برای تبلیغات خود با pqrezvan@gmail.com تماس بگیرید

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic