وبلاگ نویسان قرآنی پایگاه قرآنی رضوان - بازتاب پیام رهبر انقلاب به حجاج در رسانه‌های عربی
پایگاه قرآنی رضوان
هرکس می خواهد ما را بشناسد داستان کربلا را بخواند...

پایگاه قرآنی رضوان >> خواندنی ها >> بازتاب پیام رهبر انقلاب به حجاج در رسانه‌های عربی


بازتاب پیام رهبر انقلاب به حجاج در رسانه‌های عربی

پیام رهبر انقلاب به حجاج، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خارجی داشته است. آنچه درپی می‌آید، نگاهی است به بازتاب این پیام در رسانه‌های عرب‌زبان منطقه:

پیام امسال رهبر معظم انقلاب به كنگره‌ی عظیم حج، در فاصله‌ی كوتاهی در رسانه‌های عربی منطقه منعكس شد. در همین راستا بسیاری از مطبوعات خاورمیانه، صبح امروز (سه‌شنبه)، بخش‌های مهمی از صفحات خود را به پیام ایشان اختصاص دادند. روزنامه‌هایی چون المستقبل، الوطن، القدس‌العربی، السفیر، الحیاة، الرأی، القبس، الثورة، النهار، السیاسة، الریاض و الجریدة و همچنین خیرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری عربی مانند خبرگزاری رسمی سوریه، خبرگزاری رسمی كویت، المنار، اسلام‌تایمز، میدل‌ایست آنلاین، عمان، حوار، الخلیج، النشرة، التوافق و چهارده مارس، در شكل‌های متفاوتی پیام ولی امر مسلمین جهان را به كنگره‌ی جهانی حج منتشر كردند.

شكست هیولای شكست‌ناپذیر
نكته‌ی قابل توجه در بیشتر این خبرها، توجه رسانه‌های مزبور به تصریح آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای درباره‌ی رژیم صهیونیستی و دولت‌های استكباری بود؛ به طوری كه بیشتر این رسانه‌ها پیام ایشان را با این تیتر مخابره كردند: «رژیم صهیونیستی دیگر یك هیولای شكست‌ناپذیر نیست و آمریكا و غرب تصمیم‌گیران بی‌چون و چرا در خاورمیانه نیستند.»

نكته‌ی دیگر این‌كه علی‌رغم سیاست نانوشته‌ی رسانه‌های منطقه مبنی بر كمرنگ جلوه دادن اخبار مربوط به رهبر انقلاب، بیشتر این رسانه‌ها متن كامل پیام و یا گزارش كامل خبری آن را منتشر كردند. رسانه‌هایی چون روزنامه‌ی لبنانی السفیر به برگزاری مراسم برائت از مشركین در صحرای عرفات نیز اشاره كردند. این روزنامه در شماره‌ی 11745 روز سه‌شنبه‌ی خود، تصویری از حجاج ایرانی را منتشر كرد كه در آن پلاكاردهایی حاوی شعار «الموت لإسرائیل» در دست داشتند.
علی‌رغم سیاست نانوشته‌ی رسانه‌های منطقه مبنی بر كمرنگ جلوه دادن اخبار مربوط به رهبر انقلاب، بیشتر این رسانه‌ها متن كامل پیام و یا گزارش كامل خبری آن را منتشر كردند.

از دیگر محورهای مورد توجه در رسانه‌های عربی، تأكید رهبر معظم انقلاب بر وحدت بین مسلمین جهان و توطئه‌افكنی دنیای استكبار برای تفرقه بین آنها بود. رسانه‌هایی چون الحوار، خبرگزاری رسمی كویت و اخبار العالم (وابسته به مسلمانان تركیه) به این بخش از پیام رهبر انقلاب توجه بیشتری داشتند.

از سوی دیگر برخی رسانه‌های فلسطینی همچون «المركز الفلسطینی للاعلام»، «شبكة فلسطین للحوار» و «وكالة هلا فلسطین الاخباریة» آن بخش از پیام رهبری كه ملت فلسطین را قهرمان مقاومت خوانده بودند، تیتر كردند.

شیطنت‌های رسانه‌ای
در این میان البته برخی مطبوعات و خبرگزاری‌ها سعی كردند با به‌كارگیری شیطنت‌های رسانه‌ای، پیام ایشان را به نوعی تحت‌الشعاع قرار دهند. در همین راستا روزنامه عربستانی «الحیاة»، محور خبر خود را سخنان آقای احمدی‌نژاد درباره‌ی وضعیت دموكراسی در غرب و توصیه‌های رئیس‌جمهور ایران به سیاست‌مداران غربی قرار داد و در ضمن این خبر، به پیام رهبر معظم انقلاب نیز اشاره كرد و روزنامه‌ی كویتی «السیاسة» نیز سعی كرد با روشی مشابه خبر مربوط به پیام مقام معظم رهبری را كمرنگ جلوه دهد.

البته در این بین، سكوت نسبی مطبوعات مصر جالب توجه بود. بیشتر آنها ترجیح دادند در روز سه‌شنبه، بدون سر و صدا از كنار این پیام كه خطاب اصلی آن به مسلمانان، علما، اندیشمندان و روشنفكران جهان اسلام بود بگذرند!

منبع : khamenei.ir
اخبار khamenei.ir

آنلاین ببینید : سرنوشت تئوری های غربی

آنلاین گوش کنید : مداحی میثم مطیعی فاطمیه 91 در بیت رهبری

تازه ترین ها
پیوند های روزانه
حمایت از رضوان
برای تبلیغات خود با pqrezvan@gmail.com تماس بگیرید

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic