برنامه تلوزیونی “راز” که در شب‌های ماه مبارک رمضان، هر شب از شبکه ۴ سیما پخش می‌شود، به مسائلی می‌پردازد که شاید خیلی از ما، حتی برای یک بار هم آن را نشنیده باشیم و یا این‌که، حداقل اطلاعات را از آن داریم.

یکی از قسمت‌های این برنامه تلویزیونی که توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کرد، قسمتی بود که در آن به جنگ بوسنی و هرزگوین پرداخته شد. نکته مهم در این بخش این بود که مجری کارشناس برنامه، آقای نادر طالب‌زاده و مهمان او یعنی مهندس سعید قاسمی و همچنین حسین بهزاد از افرادی بودند که در کوران جنگ بوسنی و هرزگوین، به این منطقه سفر کرده و خود به عنوان شاهدین زنده و بی‌واسطه، جنایات صرب‌ها را در جنگ بالکان دیده بودند.

کالبدشکافی وقایع آن روز بی‌شک، به تعبیر عده‌ای کوته فکرِ روشن‌فکرنما، نبش قبر تاریخ نیست، بلکه گشودن و بازخوانی یکی از هزاران پرونده‌ی جنایات انسان متمدن غربی! و سکوت مجامع به اصطلاح بی‌طرف بین‌المللی در برابر قتل‌عام سازماندهی شده و نسل‌کشی مسلمانان است که آشنایی، بررسی و تحلیل دوباره آن می‌تواند به فرموده امام راحل “نقاب از چهره تزویر جهان‌خواران کنار زند”.

با توجه به استقبال بسیار زیاد مخاطبان و به خصوص سهولت در دسترسی هموطنان و دوستان مقیم خارج از کشور، دانلود مستند ده قسمتی “خنجر و شقایق” توسط خادمین انقلاب اسلامی در سایت بچه‌های قلم فراهم گردید.
امید است این اقدام کوچک ما، فتح بابی باشد برای فعال شدن هرچه بهتر سیستم توزیع و نشر تولیدات فرهنگی جبهه انقلاب اسلامی. انشا الله

لینک‌های مرتبط
.: بازنگری پرونده سریال “خنجر و شقایق” / آوینی در برابر بوق مفلوک.
.: بازنگری پرونده سریال “خنجر و شقایق” / چگونه خنجر بر پشت شقایق نشست؟
.: خرید اینترنتی مستند “خنجر و شقایق”از کتاب آسمان.
.: خرید اینترنتی مستند “خنجر و شقایق”از موسسه فرهنگی نرم افزاری آرمان.

لینک‌های دانلود مستند خنجر و شقایق [لینک مستقیم]
.: موسیقی تیتراژ پایانی مستند “خنجر و شقایق”.
.: قسمت اول.
.: قسمت دوم.
.: قسمت سوم.
.: قسمت چهارم.
.: قسمت پنجم.
.: قسمت ششم.
.: قسمت هفتم.
.: قسمت هشتم.
.: قسمت نهم.
.: قسمت دهم.

بخشی از متن فیلم
رانندۀ اتومبیل ما که جنگ آوری بوسنیایی است با رضا(برجی) هم آوازی می کند. ماه ها زندگی در افغانستان، رضا را به تم های موسیقی افغانستان علاقه مند کرده است. رزمنده ی بوسنایی مفهوم شعرها را نمی فهمد و فقط می کوشد که ریتم را نگه دارد و تریجیع بندها را تکرار کند.
به بوی نافه ای که آخر، صبا زان طره بگشاید ◊◊◊ دل ای دلم دل ای دلم، دل ای دلم دل ای دلم
ناگهان رضا لحن خود را تغییر می دهد و آوازی با تم افغانی در مدح رسول الله می­خواند:
محمد یا رسول الله …
تنها شنیدن نام حضرت رسول کافی است که راننده ی ما را به گریه بیندازد. رضا که سخت متأثر شده، اظهار تعجب می کند و می کوشد که او را تسلی دهد. من به درون آینه زوم می کنم تا او را در این حال گیر بیندازم. آیا چیزی بیشتر از این باقی مانده است؟

نادر طالب زاده
«من همه چیز این سریال را مدیون شهید آوینی می‌دانم، البته هنوز هم حال و هوای «خنجر و شقایق» هست و شاید پرشورتر شده باشد.شهید آوینی زمانی به رئیس صداوسیمای آن وقت گفت: شما تلویزیون را تبدیل به بوق مفلوک کرده‌اید و فکر می‌کنم هنوز این بوق وجود دارد. چه‌طور می‌توان هرشب یک ساعت در مورد مار و ملخ برنامه دید، اما نمی‌توان در مورد آمریکا که مرکز توطئه علیه ماست، ۲۰ دقیقه مستند دید؟»

مهدی همایون فر
«خنجر و شقایق» محصول مشترک نادر طالب‌زاده و سیدمرتضی آوینی بود اما تلویزیون این برنامه‌ها را پخش نکرد. دیگر درباره این برنامه، آقای زم کوتاه نیامد و نامه‌ای به دفتر رهبری نوشت که «این‌طور نمی‌شود و …»

جریان حاکم بر تلویزیون که دراوج قدرت بود و نمی‌خواست با آقای زم مقابله کند، در موضعی سیاسی سعی کرد آوینی را تنبیه کند چون آن زمان وی مسئول رسمی واحد تلویزیونی حوزه هنری بود. این جریان دیگری غیر از جریان مطبوعاتی علیه آوینی بود. کار به جایی رسید که جمعی از بچه‌های قدیمی‌تر جهاد تلویزیون را که نسبت کمتری با کارهای جنگ و روایت فتح داشتند تحریک کردند تا طی نامه‌ای اعلام کنند اساساً آوینی هیچ نسبتی با روایت فتح نداشته و مجموعه روایت فتح را ما ساخته‌ایم و آوینی کاره‌ای نبوده است!

منبع : موسسه فرهنگی نرم افزاری آرمان